Dzisiaj jest

niedziela,
25 marca 2018

(84. dzień roku)

Święta

Niedziela, Wielki Tydzień
Rok B, II
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
166883

Statystyki

;

SondaZegar

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

25.03.2018r.

 

1. Dziś – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wielki Tydzień i przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

2. Rekolekcje…..

3. Nowenna do MBNP w Środę o 18:00.

4. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Program nabożeństw będzie następujący:

5.W Wielki czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczenia chorych i krzyżmo służące do namaszczenia podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza św. o g.18:00 zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie ,,Chwała na wysokości Bogu’’ zamilkną dzwony. Po komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnice”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja do 23:00.

6. Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post  ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Tego dnia na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Adoracja od 6:00 do 23:00 wg. Następującego porządku… Uroczystości Wielkiego Piątku rozpoczną się o 17:30 Drogą Krzyżową, 18:00 Liturgia słowa, Adoracja Krzyża, Komunia św. i przeniesienie Pana Jezusa do grobu, Gorzkie Żale i adoracja do 23:00. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na ziemie świętą.

7. Wielka Sobota jest czasem upamiętniającym zstąpienie Chrystusa do otchłani obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Adoracja Pana Jezusa w Grobie od 6:00 przez cały dzień. Święcenie pokarmów od 9:00 do 12:00. O 12:00 święcenie pokarmów na wioskach.

Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o 20:00. Będzie to poświęcenie ognia, Paschału, Orędzie Paschalne, Liturgia Słowa, Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych – należy przynieść świece. Msza św. i procesja rezurekcyjna. Bardzo proszę aby wcześniej przygotować feretrony i chorągwie. Zapraszamy straż pożarną do asysty przy Grobie Pańskim.

 

8. Wielka Niedziela – Pamiątka Zmartwychwstania P.J. Msze św. wg. Porządku Niedzielnego. Składka przeznaczona na remont ołtarza…….

 

9. Bóg zapłać mieszkańcom Szujca od Lasu, Szujca od Torów do Ronda Trzydników, Godnej Wsi za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i Dwudniaków za ofiary na utrzymanie cmentarza.

10.Do Poniedziałku będą wystawione kosze Caritasu na dary. W Środę zapraszamy osoby potrzebujące po paczki w godz: 19:00 -20:00 – magazyn Caritasu – tylko w magazynie.

 

11. Polecamy Gościa Niedzielnego.

 

12.W tym tygodniu do wieczności odeszli: Szczepan Curyło 2 Msze święte, Marian Kwapniewski 7 Mszy świętych od uczestników pogrzebu.

 

Wieczne odpoczywanie…