PZS – październik 2021
Adoracja Najświętszego Sakramentu – pomoc w modlitwie indywidualnej
Zerwanie ze wszystkim co skłania nas do grzechu
-
REFLEKSJA KOŚCIOŁA
„Nikt nie powinien czuć się wyłączony z tej mobilizacji na rzecz nowej kultury życia: wszyscy mają do odegrania ważną rolę. Obok rodziny szczególnie doniosłe zadanie spełniają nauczyciele i wychowawcy. […] Wielka i poważna odpowiedzialność spoczywa na pracownikach środków przekazu: mają oni troszczyć się o to, aby treści przekazywane w sposób tak skuteczny służyły kulturze życia. Winni zatem ukazywać wzniosłe i szlachetne przykłady życia i poświęcać uwagę pozytywnym, a czasem wręcz heroicznym świadectwom ludzkiej miłości; z wielkim szacunkiem mówić o wartościach płciowości i miłości, nie akcentując tego, co oszpeca i poniża ludzką godność. Interpretując rzeczywistość, powinni unikać podkreślania tego, co może budzić lub podsycać uczucia czy postawy obojętności i pogardy wobec życia lub skłaniać do odrzucenia go. Przestrzegając skrupulatnie zasady wierności prawdzie, mają łączyć
w jedną całość wolność informacji, szacunek dla każdej osoby i głęboki zmysł człowieczeństwa” (Jan Paweł II, Evangelium vitae, numer 98).
-
ZAPYTAM SIEBIE
-
Czym jest dla mnie Słowo Boże? Czym ludzka mowa?
-
Czy wypowiadane przeze mnie słowa są piękne i niosą zawsze prawdę i dobro?
-
Co czynię w swoim środowisku, aby dzielić się bogactwem Bożego słowa i wypowiadać je jak najpiękniej?
-
Czy szanuję drugiego człowieka wypowiadając się o nim i do niego?
-
Czy zdaję sobie sprawę, że wypowiadane przeze mnie słowa nie są obojętne moralnie
i wypowiadane nieodpowiedzialnie mogą zranić lub zgorszyć drugiego człowieka? -
Czy mam świadomość, że powszechnie używane wulgaryzmy są zaprzeczeniem ludzkiej kultury i mogą stwarzać okazję do grzechu i zgorszenia?
-
Czy dostrzegam na co dzień wartość słów: dziękuję, proszę, przepraszam?
-
Czy panuję nad językiem także wtedy, kiedy piszę (np. sms-y, uwagi, opinie itp.)?
-
W jaki sposób troszczę się o czystość i poprawność mojego słownictwa?
-
MEDYTACJA
Tekst do medytacji stanowią słowa św. Pawła z Listu do Efezjan oraz z Ewangelii według
św. Mateusza.
„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie - wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie” (Ef 4,29 – 32)
„A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony» (Mt 12, 36 – 37).
Link do pliku aby pobrać