"Nadzieja" AA
Grupa AA ''NADZIEJA" jest grupą stworzoną po to by pomagać zagubionym, uzależnionym ludziom, którzy szukają nadziei w zdobyciu wolności, poprzez drogę słuchania, pomocy, doractwa. Grupa współpracuję z ośrodkami pomocy w całym kraju.
Kiedy zaginie w górach człowiek, rozpoczyna się zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa. W poszukiwaniach biorą udział ratownicy górscy ze specjalistycznym sprzętem, psy szkolone w poszukiwaniu ludzi, śmigłowce. Nierzadko ogromnym nakładem sił i środków, do ostatniej iskry nadziei, poszukuje się zaginionego człowieka. Często udaje się go znaleźć, uratować jego życie. Radość wśród bliskich i poszukujących, informujące o tym szeroko media
Alkoholik to słowo, które nosi w sobie ładunek piętna, kojarząc się z totalnym upadkiem, bezdomnością, dnem moralnym. To spuścizna po słusznie minionym ustroju, gdzie alkoholizm traktowano jako patologię społeczną. Zamiast więc pomagać ludziom chorym, walczono zarówno z nimi, jak i ich rodzinami. Tak więc zły odbiór słowa alkoholik, to też wynik cierpiącego jeszcze mocno w naszym społeczeństwie przeświadczenia, że to stan zawiniony przez uzależnionego od alkoholu człowieka, że to jego wybór. Nic bardziej mylnego. Zespół uzależnienia alkoholowego został wpisany na listę chorób Światowej Organizacji Zdrowia między innymi dlatego, że nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zachorowania, które powstałoby w wyniku świadomej decyzji pacjenta.
Pierwsza grupa Anonimowych Alkoholików w Polsce powstała w Poznaniu w 1974 roku. Ale gwałtowny rozwój wspólnoty w naszym kraju rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Obecnie spotyka się u nas około 2400 grup AA. Pierwsza grupa AA w Krakowie powstała w 1985 roku, dokładnie 30 lat temu. Z czasem weszła ona w skład tzw. Regionu Galicja, gdzie zarejestrowanych jest obecnie 309 grup AA, usytuowanych w bardzo wielu miejscowościach tego obszaru. Są to alfabetycznie:
Laskowa , Siedliska nad Sanem, Andrychów, Biecz, Bielsko - Biała, Bieruń, Binczarowa, Blizne, Bochnia, Boguchwała, Brzesko, Brzeszcze, Brzozów, Bukowina Tatrzańska, Bulowice, Bystra Śląska, Chełmek, Chmielów, Chrzanów, Cieszyn, Cięcina, Cisiec, Czaniec, Czarna Górna koło Ustrzyk Dolnych, Czechowice-Dziedzice, Dębica, Dębowiec koło Jasła, Dobczyce, Drwinia, Dukla, Dynów, Gilowice, Gorlice, Górki Wielkie, Grybów, Haczów, Istebna, Iwonicz, Janowice, Jarosław, Jasienica Świętoszówka, Jasło, Jedlicze, Jordanów, Kalwaria, Kamionka Wielka, Kaniów, Kępie, Kęty, Korczyna, Kozy, Kraków, Krosno, Krynica, Krzeszowice, Las, Lesko, Leśna, Leżajsk, Libiąż, Limanowa, Lipinki, Lisia Góra, Łodygowice, Lubaczów, Łańcut, Łękawica, Maków Podhalański, Medyka, Miechów, Mielec, Międzybrodzie Żywieckie, Międzyrzecze Górne, Moszczaniec, Mszana Dolna, Mystków, Myślenice, Niegowić, Niepołomice, Nisko, Nowa Dęba, Nowa Sarzyna, Nowe Brzesko, Nowy Łupków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Osieczany, Osiek, Oświęcim, Przecław, Przemyśl, Przeworsk, Przyborów, Rabka-Zdrój, Radziechowy, Rajcza, Rymanów, Rytro, Rzeszów, Rzeszów - Załęże, Sanok, Sędziszów Małopolski, Sieniawa, Skała, Skawina, Skoczów, Stalowa Wola, Stanisław Górny, Stary Sącz, Strachocina, Strumień, Stryszów, Strzyżów , Sucha Beskidzka, Sułkowice, Szczawnica, Szczucin, Szczyrk, Szyce, Średnia Wieś, Świątniki Górne, Tarnobrzeg, Tarnów, Trzebinia, Trzetrzewina, Tuchów, Uherce, Ustroń, Wadowice, Wierzchosławice, Wilamowice, Wilkowice, Wisła, Wojnicz, Wola, Zaborów, Zagórz, Zakopane, Zarzecze koło Jarosławia, Zręcin, Żurawica, Żurawnica, Żywiec.
Spotkania grup AA, zwane mityngami, odbywają się w każdą środę w Domu Parafialnym w Wierzchosławicach przy parafii MB Pocieszenia.
Szczególną możliwością przyjrzenia się wspólnocie dają tzw. mityngi otwarte lub, organizowane zarówno na szczeblu krajowym jak i regionalnym. Na takie spotkania może przyjść każdy, posłuchać opowiadających o swoim powrocie do zdrowia, porozmawiać z profesjonalistami w dziedzinie uzależnień, nabyć literaturę czy porozmawiać z uczestnikami takiego spotkania.
Nie ma trzeźwości w samotności. Wspólnota AA potwierdza zasadę, że najlepszym lekarstwem dla chorego na chorobę alkoholową człowieka jest drugi człowiek, bądź grupa ludzi, którzy na co dzień nauczyli się żyć z tą chorobą, powstrzymywać ją.